عضو هیأت مدیره اتاق تعاون اصفهان در گفتگو با فارس:
اهداف اصل 44 محقق نشده است

خبرگزاری فارس: در آستانه پنجمین سالگرد ابلاغ بند ج قانون اصل 44، رئیس كمیسیون اصل 44 مجلس گفت: با وجود واگذاری‌ برخی سازمان‌ها و صنایع، اهداف اصل 44 قانون اساسی هنوز محقق نشده است.

حمیدرضا فولادگر در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان درباره عملكرد اصل 44 در سالگرد ابلاغ این قانون (12 تیر) گفت: با توجه به اصل 44 قانون اساسی دولت در قسمت ساختارها اقداماتی را انجام داده و در قسمت واگذاری بخش‌های دولتی به بخش خصوصی نیمی از این مراكز به بخش خصوصی واگذار شده اما هنوز اهداف اصل 44 قانون اساسی از جمله كاهش تصدی‌های دولت محقق نشده است.
عضو هیأت مدیره اتاق تعاون اصفهان در ادامه با اشاره به مبحث جهاد اقتصادی در كشور اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در زمینه بهبود وضعیت اقتصادی كشور توقعات بسیار زیادی دارند.
وی ادامه داد: با توجه به فرموده رهبر معظم انقلاب، نرخ رشد اقتصادی در كشور باید به هشت ‌درصد برسد.
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی افزود: از جمله مصداق‌های جهاد اقتصادی ایجاد فضای كسب ‌و كار، افزایش سرمایه‌گذاری در تعاونی‌ها و بالا بردن نرخ اشتغال در كشور است.
وی تاكید كرد: باید روی این مصداق‌ها كارهای اساسی انجام شده و تعاونی‌ها در زمینه سرمایه‌گذاری مشاركت بیشتری كنند.
فولادگر با اشاره به معنای جهاد اقتصادی گفت: منظور از جهاد اقتصادی، جهاد در راه خداست.
وی تصریح كرد: در حال حاضر شاخص‌های كشور در زمینه اقتصادی چشمگیر نبوده تا بتواند تا پایان برنامه چشم‌انداز توسعه رتبه برتری در منطقه حاصل كند.
رئیس كمیسیون اصل 44 قانون اساسی تاكید كرد: ایران در زمینه‌های علمی و فناوری نوین، زودتر از زمان مصوب برنامه چشم‌انداز توسعه به جایگاه برتری در منطقه می‌رسد.
عضو هیأت مدیره اتاق تعاون اصفهان با اشاره به اقدامات كمیسیون ویژه مجلس شورای اسلامی در زمینه جهاد اقتصادی در كشور بیان كرد: در این كمیسیون، پنج محور برای جهاد اقتصادی در كشور تبیین شده است.
فولادگر با اشاره به اینكه این پنج محور در زمینه بحث آسیب‌شناسی‌ها بوده كه بر دامنه اشتغال تبیین شده است، ادامه داد: بحث نظام آماری صحیح كه بحث راست‌آزمایی در آن نیز مطرح بوده، مسئله فضای كسب و كار، محور بهره‌برداری و افزایش بهره‌وری در نرخ افزوده كه یكی از مهم‌ترین معضلات اقتصادی كشور بوده در این بهره‌وری بسیار كم است.
وی از محور چهارم كمیسیون ویژه مجلس شورای اسلامی نام برد و ادامه داد: اجرای صحیح، مستمر و كامل اصل 44 قانون اساسی و اصلاح این قانون، چهارمین محور مورد تبیین كمیسیون ویژه است.
رئیس كمیسیون اصل 44 قانون اساسی گفت: بحث تحریم‌ها، راهكار و مبارزه با این مورد، پنجمین محور كمیسیون ویژه جهاد اقتصادی مجلس شورای اسلامی است.
وی تاكید كرد: جهاد اقتصادی فقط مختص به سال جاری نبوده و باید در تمام سال‌ها به این مسئله توجه شایانی شود.
فولادگر با اشاره به مسئله كارآفرینی در كشور بیان كرد: ایجاد فضای كسب و كار در كشور برای كارآفرینان باید مقدمه و اساس این قشر باشد.
وی ادامه داد: وضع قانون‌های مختلفی كه از طرف مسئولان كشور در طی سالیان متمادی در این مورد انجام شده یكی از موانع مهمی است كه بر سر راه فضای كسب‌ و‌ كار كارآفرینان قرار دارد.
عضو هیأت مدیره اتاق تعاون اصفهان با اشاره به موانع فضای كسب‌وكار در كشور گفت: یكی از محورهای كمیسیون ویژه مجلس شورای اسلامی، حذف قانون‌های مانع از فضای كسب ‌و كار است.
وی در مورد وضعیت سهولت فضای كسب ‌و كار در كشور پرداخت و ادامه داد: سهولت فضای كسب‌ و كار كه مقدمه بحث كارآفرینی به حساب می‌آید، دارای 10 شاخص است.
فولادگر وضعیت كسب ‌و كار كشور در فضای جهانی را بسیار بد عنوان كرد و افزود: كشور ایران در زمینه وضعیت فضای كسب ‌و كار در دنیا جایگاه 129 را داراست.
وی از محیط فضای كسب‌‌ و كار در كشور سخن گفت و افزود: محیط فضای كسب ‌‌و كار خارج از مجموعه و محدوده كارآفرینی است و هر كشور نیز دارای شاخصی مشخص در این مورد است.
رئیس كمیسیون اصل 44 قانون اساسی ادامه داد: لایحه فضای كسب‌ و كار در حد توصیه‌ پیش‌نویس در اتاق بازرگانی ایجاد شده است.
وی با اشاره به اقدامات انجام گرفته در زمینه فضای كسب ‌و كار افزود: سامانه‌ای جهت پایش فضای كسب‌ و كار برای كارآفرینان در آینده تشكیل می‌شود.
فولادگر اضافه كرد: مطابق با اصل 44 قانون اساسی نیز دولت مكلف شده كه قوانین و مقررات دست ‌و پاگیر را حذف كند.
رئیس كمیسیون اصل 44 قانون اساسی بیان كرد: با توجه به سال جهاد اقتصادی، سطح و میزان كار و تلاش در كشور باید افزایش پیدا كند.
وی اضافه كرد: كشور باید اقداماتی انجام دهد تا اینكه بتواند برای مباحث اقتصادی و كارآفرینی یك الگویی مناسب به دنیا ارائه دهد.