معاون دبیر كل اتاق تعاون مركزی در گفت‌وگو با فارس خبر داد:
سهم 7 میلیارد دلاری تعاون از صادرات غیرنفتی در سال 90

خبرگزاری فارس: معاون دبیر كل اتاق تعاون مركزی با اشاره به اینكه بخش تعاون مكلف به تحقق سهم 15 درصدی معادل هفت میلیارد دلار صادرات غیرنفتی است، گفت: بر اساس هدفگذاری صورت گرفته در سال 90 باید ظرفیت صادراتی غیرنفتی ایران تا سقف 45 میلیارد دلار افزایش یابد.

ابراهیم تهرانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» با اشاره به اینكه هنوز تا پایان این دوره از فعالیت هیئت‌ مدیره اتاق تعاون مركزی یكی - دو ماه زمان باقی است، اظهار داشت: مقدمات برگزاری دوره بعد انتخابات هیئت مدیره اتاق تعاون مركزی در حال آماده سازی است كه به زودی فرآیند و نحوه برگزاری این دوره از انتخابات از طریق مجاری ذی‌ربط منعكس خواهد شد.
وی ضمن تأكید بر اینكه تا زمان انتخاب و اعلام قطعی لیست هیئت مدیره جدید در حوزه تعاون، مسئولیت هیئت مدیره قبلی و بازرسان به قوت خود باقی خواهد بود، ادامه داد: اتمام دوره قانونی فعالیت هیئت مدیره قبلی را تا زمان شروع رسمی فعالیت هیئت مدیره جدید نمی‌توان غیرقانونی برشمرد.
وی افزود: با اقدامات انجام شده و پیش‌ زمینه‌های فراهم شده به جهت برگزاری هرچه سالم‌تر انتخابات هیئت مدیره جدید اتاق تعاون مركزی امیدوارم انتظارات تعاونی‌ها و اتحادیه‌های تعاونی از این جهت تأمین شود، ولذا اتحادیه و تعاونی‌ها در جریان باشند كه هیچ مشكلی به این جهت در بین نیست و به زودی این انتخابات مطابق بازه زمانی و بر اساس قانون برگزاری خواهد شد.

* تعاون مكلف به تأمین هفت میلیارد دلار از مجموع 45 میلیارد دلار ظرفیت صادراتی در سال 90

معاون دبیر كل اتاق تعاون مركزی در خصوص نحوه مشاركت اتاق‌های تعاون و بازرگانی در توسعه فعالیت‌های تجاری بین‌المللی در سطح منطقه و جهان، اظهار داشت: پیرو چند نوبت گزارش عملكردی در جلسات متعدد كارگروه توسعه صادرات به ریاست رحیمی "معاون اول رئیس جمهور " و نمایندگان دیگر دستگاه‌های دولتی و غیردولتی، پیش‌زمینه‌ای فراهم شد تا مقدمات سیاستگذاری كلی در حوزه صادرات فراهم شود.
وی خاطرنشان كرد: سیاستگذاری كلی در حوزه صادرات، تصمیم‌گیری در خصوص تعیین اهداف كلی و نحوه اعمال حمایت‌ها، اهداء مشوق‌ها و دیگر ابزارهای مرتبط با توسعه صادرات از جمله الزاماتی است كه دولتمردان و تصمیم‌سازان برای حضور مؤثرتر و سرمایه‌گذاری كلان‌تر در كشور عراق و دیگر كشورهای هدف باید به آنها توجه داشته باشند.
وی با اشاره به سهم هفت تا 10 میلیارد دلاری صادرات ایران به عراق طی سال 89، تصریح كرد: بر اساس اهداف تعیین شده این امكان فراهم است كه سهم صادرات غیرنفتی ایران به عراق می‌تواند تا مرز 20 میلیارد دلار در سال افزایش یابد.
وی تأكید كرد: بر اساس مصوبات 15 درصد معادل هفت میلیارد دلار از تحقق هدف كمی توسعه صادرات كالاهای غیرنفتی در سال 90 سهم بخش تعاون است كه البته این میزان در واقع بخشی از همان هدف 45 میلیارد دلاری توسعه صادرات تعیین شده برای سال جاری در سطح ملی است.

* عدم تأمین بودجه یك میلیارد دلاری برای توسعه مراكز تجاری ایران در دیگر كشورها

تهرانی ضمن انتقاد از سیاست‌های سازمان توسعه تجارت، اظهار داشت: پیرو تمهیدات توسعه‌ای بازار صادراتی ایران در كشور عراق، اتاق تعاون ایران اقدام به تأسیس مركز تجاری ایران در سلیمانیه عراق كرد كه البته یارانه تخصیص یافته برای اجاره محل مركز تجاری ایران در سلیمانیه عراق علی‌رغم پیگیری‌ها و تأكیدات صورت گرفته تا به این لحظه پرداخت نشده است.
وی در خصوص چرایی عدم پرداخت یارانه مزبور توسط سازمان توسعه تجارت ایران، تصریح كرد: مطابق دستور مستقیم احمدی‌نژاد "رئیس جمهور " در سال 88 مقرر شد یك میلیارد دلار برای راه‌انداز مراكز تجاری ایران در بازارهای هدف به ویژه عراق در اختیار اتاق‌های تعاون و بازرگانی قرار گیرد كه متأسفانه تا به این لحظه اقدام مؤثری در این باره صورت نگرفته است.
وی با اشاره به اینكه مركز تجاری ایران در سلیمانیه در حال گذر از مرحله آزمایش و بازاریابی در سطوح بین‌المللی است، افزود: كمك به هزینه‌های جاری و استیجاری مراكز تجاری ایران در دیگر كشورها یك الزام توسعه‌ای است كه دولت برای آن نیز باید فكری كند به عبارتی اگر یك میلیارد دلار برای ساخت مراكز تجاری تخصیص یافته باید برای اجاره و هزینه‌های جانبی این مكان‌ها در دوره آزمایشی نیز فكری كرد.