تعاونی‌ها در شبکه‌سازی بازارها وارد شوند

اسلایدر-تعاونی‌ها در شبکه‌سازی بازارها وارد شوند

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اکنون نیازی به الگوی اقتصادی وجود ندارد، بر استفاده کارامد از کارکردهای بخش تعاون در اقتصاد مقاومتی تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران محسن رضایی در همایش اقتصاد مقاومتی، تعاون و اقدام و عمل با اشاره به اینکه می‌توان سهم تعاون را از طریق تأمین مالی و بازاریابی برای کسب و کارهای کوچک و همچنین راه‌اندازی تعاونی‌های سهامی عام در تحقق اقتصاد مقاومتی پررنگ‌تر کرد، به نقش تعاون در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و افزود: تعاون در تحقق اصول اقتصاد مقاومتی از نقش مهمی برخوردار بوده و این در حالی است که کلید حل بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور از طریق تحقق اصول اقتصاد مقاومتی است.

وی با اشاره به انواع الگوهای اقتصادی در دنیا برای پشت سرگذاشتن مشکلات اقتصادی تاکید کرد: الگوی هدایتی که از سوی دولت‌ها به کار گرفته می‌شود، با قدمتی در حدود 80 سال در اغلب کشورهای جنوب‌شرق آسیا به کار گرفته شده است، اما الگوی نهادی که در زادگاه خود یعنی غرب، سر بیرون آورده از حدود 200 سال پیش تاکنون طول کشیده تا توانسته قدرت‌های اقتصادی آمریکایی و اروپایی را به‌وجود آورد.

به گفته رضایی ، اساس الگوی نهادی این است که ثروت بر اساس نهادهای مختلف ازجمله نهاد قانون، نهاد بازار، نهاد پول شکل گیرد.

وی با اشاره به تجربه الگوهای مختلف اقتصادی در ایران، گفت: در ایران الگوهای مختلفی تجربه شده است که درنهایت الگوی درهای باز ، الگویی است که که ‌اکنون آن را تجربه می‌کنیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه در حال حاضر ایران مشکل الگوی اجرایی در زمینه حل مشکلات اقتصادی نداریم، ادامه داد: دغدغه امروز در اقتصاد، انحراف از سیاست‌های کلان اقتصادی و پیاده‌‌سازی این رویه‌هاست.

وی با اشاره نقش دولت در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی تاکید کرد: باید قبل از هر چیز نحوه پیاده‌سازی اقتصاد مقاومتی در درون دولت مشخص شود، به‌طوری‌که بهترین خدمات با کم‌ترین هزینه بر پایه چارچوب‌های اقتصاد مقاومتی در درون دولت محقق شود.

رضایی با بیان اینکه در سیاست‌های اصل 44، 44 درصد از درآمد ملی از طریق تعاون در نظر گرفته شده، افزود: ازجمله سیاست‌هایی که در نظر گرفته شده می‌توان به واگذاری سهام عدالت به شرکت‌های تعاونی و ایجاد بازار سهام عدالت به موازات بورس فعلی کشور اشاره کرد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: نقش تعاون در اقتصاد مقاومتی می‌تواند در چند ناحیه منتقل شود، نخست اینکه از طریق روش‌های تعاونی برای تأمین مالی و بازاریابی کسب و کارهای کوچک می‌توان استفاده کرد و تعاونی‌ها باید در شبکه‌سازی بازارها وارد شوند. از سوی دیگر باید شکل‌گیری تعاونی سهامی عام را جدی گرفت و افراد با بیش از یک رأی بتوانند در تصمیم‌گیری‌ها سهم داشته باشند. در پیشنهاد دوم نیز باید برای 40 میلیون ایرانی برخوردار از سهام عدالت از طریق فعال کردن تعاونی‌ها فکری کرد و این موضوع باید تعیین تکلیف شود.