رئیس اتاق تعاون استان اصفهان:

توجه به تعاونی های دانش بنیان زمینه ساز تحقق اقتصاد مقاومتی است

نتیجه تصویری برای حبیب ا... بهرامی اتاق تعاون

رئیس اتاق تعاون استان اصفهان گفت: برای تحقق اقتصاد مقاومتی توجه به تعاونی‌های دانش بنیان باید مورد توجه بیشتر دولت قرار بگیرد و با حمایت جدی از تولیدات بومی و ملی، این بنگاه‌ها از رکود خارج شده و برای شکوفایی تولیدات داخلی و صادرات محصولات گام‌های اساسی برداریم.

حبیب ا بهرامی در گفت و گو با خبرنگاران گفت: دولت برای حمایت از تعاونی های دانش بنیان امسال اقدامت خوبی انجام داده است، اما نیاز است که حقوق مادی و معنوی این بنگاه‌ها در زمینه تولیدات و اختراعات توسط صاحبان صنایع نیز حفظ شود تا بتوانیم به خوبی اقتصاد مقاومتی را به مرحله اجرا درآوریم.

اجحاف صنایع تبدیلی به دامداران

بهرامی، با اشاره به اینکه متاسفانه تعاونی‌های دامپروری در استان اصفهان دچار مشکلات عدیده‌ای هستند اظهار داشت: کارگاه‌ها و تعاونی‌های تولید دام به قدری در تنگنا هستند که اگر به آن‌ها توجهی نشود هر لحظه مجبور به فروش دام‌هایشان می شوند.

 وی ادامه داد: البته درزمینه خرید شیر نیز صنایع تبدیلی اجحاف‌های زیادی به تولید کنندگان و دامداران می‌کنند به گونه‌ای که قیمت خریدشان متناسب با قیمتی که دولت تعیین کرده نیست. قیمت هرلیترشیر ۱۴۰۰ تومان است که صنایع تبدیلی از دامداران لیتری ۱۲۰۰ تا ۱۱۰۰ می‌خرند و این مسئله با توجه به گرانی علوفه و کنسانتره دامی برای کشاورزان مقرون به صرفه نخواهد بود.

یارانه شیر به کام کارخانه جات

رئیس اتاق تعاون استان اصفهان، تاکید کرد: متاسفانه علیرغم تذکرات بسیار و جلسات مکرر با صنایع تبدیلی و کارخانجات شیر، یارانه شیر به بخش صنایع تبدیلی می‌رود هم از این جهت که شیر را بصورت ارزان از تولید کننده خریداری می‌کنند و هم این که محصولات لبنی را به مردم گران می‌فروشند. باید توجه داشت قیمت محصولات لبنی در ۱۸ ماه گذشته رکورد ۱۰۰ درصد به بالا داشته و این در حالی است که فقط دامدار در این میان ضرر می‌دهد.

مخالف افزایش قیمت لبنیات هستیم

بهرامی تصریح کرد: متاسفانه در میدان تولید و فروش محصولات لبنی، دولت زورش به کارخانجات بزرگ نمی‌رسد نه در زمینه کیفیت و نه در زمینه قیمت! تمامی فشارها به تولید کننده وارد می‌شود. ما مخالف افزایش قیمت لبنیات هستیم و از طرفی به دنبال افزایش قیمت شیر به نفع تولید کننده هستیم، باید این مسئله از سوی سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان هم مورد توجه قرار بگیرد زیرا تولیدات کارخانجات شیر با کیفیت بسیار پایین به مردم ارائه می‌شود در حالی که قیمت محصولات، شیب صعودی دارد.

وی دربخش دیگری ازصحبت های خود با اشاره به اینکه ۸۰ واحد تولیدی صنایع تبدیلی در استان اصفهان مشغول به فعالیت هستند گفت: ۴۰ واحد از این صنایع در معرض تعطیلی و فروش قرار دارند.

رکورداری زنان درتعاونی های فرش دستباف

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر توجه به رکود حاکم بر تعاونی‌های بخش معدن گفت: مشکل عمده در این تعاونی‌ها عدم فروش محصولات است و باید تلاش شود که علاوه برجلوگیری از خام فروشی محصولات، تکنولوژی‌های جدید در تولیدات تعاونی‌ها به کارگیری شود و بازاریابی برای محصولات صادراتی نیز رونق گیرد.

رئیس اتاق تعاون استان اصفهان، درباره تعاونی‌های فعال در بخش زنان نیز گفت: تعاونی‌های بخش زنان در عرصه های مختلفی فعالیت دارند که بیشتر خدماتی هستند، ولی مسئله مهم در زمینه فعالیت‌های بانوان در بخش تعاونی‌ها این است که بیشتر این تعاونی‌ها به تولید فرش دستباف اختصاص دارند.